
Góry zimową porą oferują niezapomniane widoki, różnorodne atrakcje i korzyści prozdrowotne. Kto raz odwiedzi polskie góry zimą, ten bez wątpienia będzie miał ochotę tam jeszcze wrócić. Wyjątkowy górski klimat pozytywnie wpływa na odporność, poprawia wydolność organizmu i ma zbawienny wpływ na układ oddechowy i krwionośny. Wypoczynek w górach koi nerwy i polecany jest osobom, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy lub zmagają się z niedoczynnością tarczycy. Pojawia się jednak pytanie, jakie atrakcje oferują góry zimą i jak ciekawie można spędzić w nich czas?
Zimowe szaleństwo na nartach i snowboardzie
Góry to przede wszystkim punkt docelowy dla wszystkich pasjonatów zimowego szaleństwa na stokach. Narciarze i snowboardziści każdego roku czekają na otwarcie sezonu. W zależności od warunków pogodowych śnieg może pojawić się już w październiku. Przy wyborze odpowiedniego miejsca noclegowego warto zwrócić uwagę na Zakopane, które nazywane jest zimową stolicą Polski. Nie bez powodu. W Zakopanem i okolicach znajdziemy kilka doskonale przygotowanych stoków narciarskich, które są regularnie naśnieżane i oferują szlaki zjazdowe zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Największą popularnością cieszy się Polana Szymoszkowa z małym wyciągiem dla debiutantów i nieco większym, który amatorów zimowych sportów zawozi wprost na szczyt Gubałówki.
Warto także zwrócić uwagę na ośrodek narciarski Harenda z 4 wyciągami orczykowymi i jedną kolejką krzesełkową, Polanę Gubałówkę ze snowparkiem Goobaya oraz Nosal z 5 wyciągami orczykowymi. Niekwestionowanym królem stoków narciarskich dla zaawansowanych narciarzy jest Kasprowy Wierch, czyli najwyższe miejsce, z którego można szusować. Słynna kolej linowa zawozi amatorów białego szaleństwa na trasę Gąsiennicową i Gorczykową, których początek znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m. W okolicy Zakopanego zmotoryzowani turyści mogą również udać się do ośrodków narciarskich Małe Ciche, Witów i Suche.
Góry zimą bez nart. Jakie są alternatywy?
Zima w górach to atrakcyjna propozycja nie tylko dla narciarzy i snowboardzistów. Osoby, którym szusowanie po stokach nie sprawia przyjemności, nie muszą rezygnować z wyjazdu do Zakopanego lub okolic. Gwarantujemy, że nie będą się nudzić! Na turystów czekają takie atrakcje jak słynne kuligi, którym towarzyszy góralska muzyka i końcowe ognisko z pieczeniem oscypków. Po drodze można podziwiać piękne widoki na tatrzańskie doliny. Nie wszyscy wiedzą także, że oprócz stoków narciarskich w Tatrach można też znaleźć trasy… do snowtubingu. To nowoczesna alternatywa dla nart, która polega na zjazdach ze specjalnie przygotowanego toru na oponach. Prawdziwa frajda dla małych i dużych. Niezapomnianą atrakcją będzie także udział w Kumoterkach, czyli wyścigach konnych na śniegu, których tradycja sięga XIX wieku! Ekstremalną propozycją z kolei może być przejażdżka skuterem śnieżnym, a nawet możliwość nurkowania pod lodem. Po całodniowych szaleństwach można udać się na relaksujący odpoczynek na baseny termalne.
Pasjonaci pieszych wędrówek również nie będą się nudzić zimą w górach. Maszerowanie ośnieżonymi trasami wymaga wcześniejszego przygotowania, ale daje naprawdę dużo satysfakcji. Pamiętajmy, że część tras pieszych jest zimą nieczynną – najbezpieczniej jest zaplanować wędrówkę maksymalnie do schroniska. Koniecznie należy sprawdzać alerty pogodowe na stronie TOPR, zainwestować w profesjonalną odzież i obuwie oraz spakować do plecaka raki wraz z czekanem turystycznym.
Podsumowując, zima w górach oferuje wiele różnorodnych atrakcji dla młodszych i starszych. Z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie! Warto odpowiednio wcześniej zarezerwować nocleg w Zakopanem i cieszyć się wymarzonym odpoczynkiem. Najlepszy nocleg w Zakopanem zimą to taki, który położony jest w pobliżu wyciągów i najważniejszych atrakcji. Koniecznie sprawdźmy, czy w ośrodku znajduje się przechowalnia sprzętu narciarskiego.