Wypoczynek rodzinny w Zakopanem to doskonały pomysł na spędzenie czasu wolnego w gronie najbliższych. Góry to jedna z ulubionych destynacji rodzin z dziećmi na wakacje i ferie. Nic w tym dziwnego, ponieważ polskie Tatry umożliwiają podejmowanie różnych aktywności i odpoczywanie w otoczeniu pięknej przyrody zarówno latem, jak i zimą. Piesze wędrówki po górach czy zimowe szaleństwo na nartach nie jest zarezerwowane tylko dla dorosłych – dzieciom sprawia równie wiele frajdy! Przed wyjazdem do Zakopanego z dziećmi należy jednak skrupulatnie się przygotować. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać.
Znajdź odpowiedni nocleg i sprawdź atrakcje w okolicy
Najważniejszym krokiem w procesie przygotowań do wjazdu w góry z dziećmi jest znalezienie odpowiedniego hotelu. Idealny nocleg dla rodziny z dziećmi w górach powinien być odpowiedzią na potrzeby każdego pokolenia. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru noclegu z wyżywieniem – samodzielne przygotowywanie posiłków dla kilku osób może się okazać zbyt czasochłonne. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wyposażenie obiektu noclegowego i standard pokoi. Sprawdźmy, czy dostawka dla dziecka w pokoju dwuosobowym jest dodatkowo płatna oraz czy hotel dysponuje łóżeczkami dla najmłodszych, jeżeli podróżujemy z niemowlakiem. Niemniej istotne są udogodnienia dla dzieci w częściach ogólnodostępnych. Sala zabaw dla dzieci, gdzie pociechy mogą integrować się z rówieśnikami i zewnętrzny plac zabaw to absolutnie minimum. Rozbudowane obiekty turystyczne często proponują dla najmłodszych dedykowane zajęcia z doświadczonymi animatorami. To świetne rozwiązanie, aby złapać chwilę oddechu!
Przed wyjazdem w góry trzeba także dokładnie prześledzić ofertę atrakcji turystycznych w okolicy. Lepiej jest program wycieczki ułożyć wcześniej i uniknąć dzięki temu niepotrzebnego tracenia czasu na miejscu i uciążliwych wyrzutów „mamo, nudzi mi się!”. Zakopane to bez dwóch zdań doskonałe miejsce do spędzenia wakacji i zimowych ferii. Miejscowość o każdej porze roku oferuje różnorodne atrakcje i nawet najbardziej wymagający turyści znajdą tu coś odpowiedniego dla siebie. Rodziny z dziećmi muszą wyjątkowo ostrożnie planować piesze wędrówki. Pamiętajmy, że najmłodsi uczestnicy wyprawy mają ograniczone siły fizyczne i trasy wędrówek należy dostosowywać do ich wieku i możliwości. Dla rodzin z dziećmi rekomenduje się zwłaszcza spacery niewymagającymi dolinami tatrzańskimi. Trasa dla najmłodszych nie powinna być dłuższa niż 1.5-2 godziny. W przypadku pobytu w Zakopanem zimą można pokusić się o skorzystanie z oferty jednej z wielu szkółek narciarskich dla najmłodszych. Zakopane to jednak nie tylko Tatry. Dla najmłodszych można tu znaleźć mnóstwo niestandardowych rozrywek, które sprawią im wiele radości. Wystarczy wspomnieć, chociażby słynne papugarnie, Dom Do Góry Nogami, aquapark, Myszogród, Góralski Ślizg, przejażdżkę psim zaprzęgiem, zjeżdżalnię grawitacyjną na Gubałówce czy parki linowe. Wybierzcie choćby jedną z wymienionych atrakcji – dzieci będą zachwycone!
Przygotuj listę rzeczy do zabrania i pakuj się z głową
W planowaniu wyjazdu w góry z dziećmi najważniejszy jest zdrowy rozsądek i przezorność. Najważniejszym krokiem do bezpiecznego wyjazdu jest odpowiednie spakowanie walizek. W pierwszej kolejności należy stworzyć listę niezbędnych rzeczy do spakowania, a następnie pakować się zgodnie z zamieszczonymi na niej wskazówkami. Taki sposób pozwoli nam uniknąć ryzyka zapomnienia o najważniejszych przedmiotach. Co zaliczamy do niezbędnego ekwipunku na wyjazd w góry z dziećmi? Oczywiście odzież i obuwie. Małe dzieci wyposażamy dokładnie tak samo, jak dorosłych uczestników wyjazdu.
W porządne buty z usztywnianą kostką warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie górskim. Bezpieczeństwo dziecka i zapobieganie ewentualnym kontuzjom powinno być dla nas priorytetem. Odzież przygotowujemy zarówno na ciepłą, jak i chłodną pogodę – bez względu na prognozy pogody! Pamiętajmy, że pogoda w górach zmienia się bardzo dynamicznie.
Do plecaka na górskie wyprawy wrzucamy dodatkowo mapę topograficzną terenu, gwizdek ostrzegawczy, koc termiczny, peleryny przeciwdeszczowe, prowiant i termos z herbatą, latarkę, suchą bieliznę na zmianę i dodatkowe sztuki odzieży w razie niespodziewanej zmiany pogody, czapkę z daszkiem i okulary z filtrem UV (odpowiednio w chłodniejszych miesiącach czapkę zimową i rękawiczki) oraz chusteczki higieniczne suche i nawilżane. W przypadku, gdy dziecko nie będzie w stanie całej trasy pokonać samodzielnie – konieczne będzie zabranie nosidła.
Nie zapomnijmy o podręcznej apteczce. Plastry wodoodporne, jałowa gaza i opaska uciskowa, woda utleniona, spray przyspieszający gojenie się ran, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy – to medykamenty, które powinny znaleźć się w bagażu każdego rodzica. Z pewnością przyda się także płyn antybakteryjny, żel na ukąszenia owadów i krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. Oczywiście, nie podróżujemy na koniec świata i w każdej pobliskiej aptece będzie można zaopatrzyć się w potrzebne leki, jednak w razie wystąpienia nagłej sytuacji – zdecydowanie wygodniej jest je mieć pod ręką. Na koniec do bagażu warto wrzucić ulubioną przytulankę malucha i kilka drobnych zabawek na wypadek nudy. Czasoumilacze przydadzą się zwłaszcza w podróży.