
Pokój noclegowy definiowany jest jako podstawowa komórka strukturalna w obiektach hotelowych. Każda jednostka sypialna jest niezależna i przystosowana do eksploatacji przez turystów. Standard wyposażenia pokoju noclegowego bezpośrednio warunkuje komfort wypoczynku, koszty pobytu i wartości użytkowe pomieszczenia. Pokoje noclegowe, należące do jednego obiektu są zunifikowane pod kątem nie tylko wyposażenia, ale także aranżacji i ukształtowania przestrzennego-architektonicznego.
Podstawowe rodzaje pokojów hotelowych
Pokój hotelowy najczęściej składa się z przestrzeni sypialnej, przedpokoju, węzła higieniczno-sanitarnego oraz opcjonalnie balkonu, loggii czy aneksu kuchennego. Pokoje hotelowe klasyfikowane są w oparciu o kryterium funkcjonalne na kilka typów. Pokój podstawowy wyposażony jest w dwa samodzielne łóżka z możliwością dostawki. Popularny pokój typu studio posiada jedną sypialnię z aneksem kuchennym. Pokoje wieloosobowe lokalizowane są najczęściej w hostelach i pracowniczych bazach noclegowych. Natomiast apartamenty to jednostki mieszkalne, złożone z kilku prywatnych pomieszczeń. Pokoje noclegowe ze względu na standard wyposażenia dzielą się na ekonomiczne, standardowe, superior i deluxe. Natomiast pokoje w standardzie executive przystosowane są dla osób, podróżujących służbowo i posiadają wydzielone miejsce do pracy.
Pokoje hotelowe w nomenklaturze turystycznej definiowane są skrótowymi określeniami. Zaliczamy do nich: SGL pokój jednoosobowy, DBL pokój dwuosobowy z 1 łóżkiem, TWN pokój dwuosobowy z 2 lóżkami, EXB dostawka, FAM rodzinny i APT apartament. Suita to osobna sypialnia i pokój dzienny, a maisonette to pokój dwupoziomowy. Warto przy tym zwrócić uwagę na takie określenia, jak connecting room czyli pokoje łączne oraz adjoining room czyli pokoje przylegające. A co, jeśli pokój będzie opisany terminem french bed? W takim przypadku możemy się spodziewać dużego dwuosobowego łóżka, a nie jak to często bywa dwóch zestawionych łóżek pojedynczych.
Dobry pokój noclegowy i jego wyposażenie
Parametry techniczne i elementy wyposażenia pokoi hotelowych określone są w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16.11.2011 roku. Pokój jednoosobowy w pokojach najwyższej klasy nie powinien być mniejszy niż 14m2. W pokojach*** pokoje jednoosobowe muszą mieć minimum 10m2 powierzchni – nie włączając w to oczywiście przedpokojów, aneksów i balkonów. Pokoje hotelowe muszą być wyposażone w ogrzewanie (w jednostkach o wyższym standardzie również klimatyzację), instalację sanitarną z ciepłą i zimną wodą przez całą dobę oraz dostęp do Internetu (w pokoju lub w części ogólnodostępnej). Na wyposażeniu musi się znaleźć telewizor lub radio, wykładzina dywanowa, rolety lub żaluzje, instrukcje bezpieczeństwa, popielniczka, naczynia do picia oraz oświetlenie dostosowane do charakteru pomieszczeń. Hotele w klasie*** i wyższej muszą dodatkowo zostać zaopatrzone w hotelowe materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży oraz obuwia i igielnik, torbę na bieliznę do prania, wodę butelkowaną dla każdego użytkownika pokoju i ręczniki kąpielowe. W pokojach o najwyższym standardzie znajduje się sejf oraz minibar lub lodówka.
Łóżko jednoosobowe musi mieć co najmniej 90 × 200 cm, a dwuosobowe 140 × 200 cm. Przy każdym miejscu do spania musi się znaleźć stolik nocny lub półka. W każdym pokoju noclegowym musi się znaleźć szafa na ubrania lub wnęka garderobiana, a w niej minimum trzy wieszaki na osobę. W dobrym pokoju noclegowym nie może także zabraknąć biurka lub stołu oraz krzeseł w ilości odpowiadającej liczbie użytkowników pokoju. W hotelach wyższej klasy konieczne jest wyposażenie pokoju w minimum dwa fotele wypoczynkowe lub wygodną kanapę. Bez względu na standard pokoju musi się w nim znaleźć także lustro oraz wieszak na odzież wierzchnią. Pokój noclegowy powinien posiadać oświetlenie górne, lampę nad stołem lub biurkiem oraz lampkę nocną przy każdym miejscu do spania.
W zakresie standardów sanitarnych, każdy pokój noclegowy musi posiadać dostęp do węzła higieniczno-sanitarnego w postaci ogólnodostępnej lub prywatnej. Do wyposażenia podstawowego zaliczamy wannę z baterią i natryskiem lub kabinę natryskową, WC oraz umywalkę z półką i oświetleniem. Niezbędnym elementem wyposażenia dobrego pokoju noclegowego jest lustro, wieszaki na ręczniki i uchwyty przy wannie lub natrysku, mydelniczka i papiernica, śmietnik, ręcznik do rąk i mydełka toaletowe oraz kubek jednorazowy i torba higieniczna. W pokojach o wyższym standardzie znajdziemy dywanik przy wannie lub kabinie prysznicowej, suszarkę do włosów, a nawet wagę osobową.